رفتن به نوشته‌ها

نکات ویژه در مورد « مشاوره فردی»

وقتی برای مشاوره فردی اقدام میکنید، انتظار داشته باشید که کمی در مورد خودتان را افشا کنید. شما حتی ممکن است در نهایت روح خود را عریان کنید. برای بسیاری از افراد این کار دشوار است، به همین دلیل نیاز به آمادگی ذهنی وجود دارد. نازنین لطفی مشاور و روانشناس

شما باید آماده باشید تا خود را در معرض شخص دیگری قرار دهید، که حتی ممکن است قبل از اولین ملاقات شما به عنوان مشاور و مراجع، کاملا برای شما غریبه باشد.

شما همچنین باید برای به چالش کشیده شدن اعتقادات، ارزش ها و پیش تصورات خود آماده باشید. بنابراین اطمینان حاصل کنید که برای چالش آماده شده اید. مشاوره همچنین میتواند شامل ضربه به احساسات شخص است، بنابراین برای ابراز احساسات خود آماده شوید.

این ممکن است مخصوصاً برای افراد دارای شخصیتهای بسته و درونگرا که خود را آشکارا ابراز نمیکنند دشوار باشد. اما اگر مصمم هستید که در مشاوره فردی خود موفق شوید، پس باید در این امر تلاش کنید.

  • بدانید چه میخواهید.

از ابتدا باید کاملاً نسبت به مشکلی که میخواهید در مورد آن در خواست کمک کنید آگاه باشید. شما باید در انجام مشاوره و هزینه کردن در مورد آن، اهداف خود را شفاف کنید. میخواهی به چه چیز برسی؟ از مشاور چه انتظاری دارید؟ چه اتفاقی بیافتد تا فکر کنید جلسه مشاوره موفقیت آمیز بوده است؟

دانستن این امر به شما کمک میکند که در جهت درست فشار را تحمل کنید. همیشه به هدف خود توجه کنید تا بتوانید مستقیم به سمت آن حرکت کنید.

  • یک مشاور یا درمانگر خوب پیدا کنید.

اطمینان حاصل کنید که شخصی که مشاور شما خواهد بود شخصی است که میتوانید به آن اعتماد کنید. به او نگاه کنید:

  1. صلاحیت: به اصول اولیه مانند مدارک تحصیلی و گواهینامههای حرفهای او نگاه کنید.
    1. شهرت: به گذشته و سابقه او نگاه کنید و ببینید که آیا وی پیش از این مشکلی با مراجعین داشته است، به خصوص در مورد محرمانه بودن.
    1. مراجعین: همچنین باید توجه کنید که سایر مراجعین وی چه در گذشته و چه در حال حاضر چه کسانی هستند. حتی ممکن است از سایر مراجعین نیز بپرسید که وی به عنوان مشاور چگونه است.

از پرسیدن سوال دریغ نکنید این حق شماست. اگر در اولین جلسه، شما با مشاور احساس راحتی نمیکنید، این وظیفه شماست که به دنبال جلسه دیگری باشید. خود را مجبور نکنید. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که برای این که مشاوره روانشناسی فردی موفقیتآمیز باشد، باید بتوانید با مشاور خود رابطه دوستانه ایجاد کنید. اگر شواهد برخلاف این موضوع است، دریغ نکنید که به دنبال شخص دیگری باشید. نازنین لطفی مشاور و روانشناس

  • ذهن خود را باز نگه دارید.

این ممکن است برای بسیاری دشوار باشد، اما حداقل سعی کنید. شما به جلسات مشاوره میروید تا آنچه را که باید، بشنوید ، نه آنچه را که میخواهید. با ورود به جلسه، فرض بر این است که شما آماده شنیدن و روبرو شدن با حقایقی هستید که ممکن است شما را برنجاند یا پذیرش آن برای شما سخت باشد. این بخشی از مشاوره است.

در کنار باز نگه داشتن ذهن، باید یاد بگیرید که مقداری تمایل به انعطاف و انطباقپذیری داشته باشید – تمایل به ایجاد تغییرات، تمایل به سازگاری و تمایل به پذیرش آن، شاید در مورد چیزی اشتباه کرده باشید.

  • صبور باش.

مشاوره یک فرآیند، به این معنی که مرحله به مرحله یا قدم به قدم است. مهم نیست که چقدر در آرزوی نتیاج و تغییرات یک شبه هستید. یک جلسه مشاوره فردی یک ساعته ممکن است بدون نتیجه محسوس بگذرد. باز هم، مدت مشخص یا تعداد ساعات مشخص برای حل مسئله وجود ندارد. شما باید صبور باشید و برای دیدن نتایج زمان بگذارید. نازنین لطفی مشاور و روانشناس

همچنین باید بدانید که بسته به ماهیت مشاوره یا نیاز خاص مراجع، مشاوره میتواند از چند هفته تا چند سال طول بکشد. همچنین در صورت لزوم باید آماده شوید تا برای مدت نامحدود مشاوره بگیرید.

  • اولین تماس را برقرار کنید و وقت مشاوره خود را هماهنگ کنید.

این احتمالاً دشوارترین مرحله است؛ اولین مرحله. شما فکر کردهاید برای مشکلی که مدت هاست شما را اذیت میکند، باعث بیخوابی شبها و روزهای بیقراری میشود و انرژی جهت گذران زندگی روزمرهتان را نابود کرده است به مشاوره بروید.

https://chamaan.ir/wp-content/uploads/2020/05/individual-counseling-9.jpg

همچنین ممکن است درباره صحبت با یک غریبه درباره مشکلات خود حساس باشید. یا میتوانید در مورد اینکه آیا جلسه در دراز مدت به شما کمک خواهد کرد، دچار شک و تردید شوید. شاید شما مشکل اعتماد دارید، زیرا اگر دیگران بدانند نزد مشاوره میروید و تحت معالجه درمانی قرار می گیرید، چه میگویند؟ نازنین لطفی مشاور و روانشناس

با این ترسها کنار بیایید. با این واقعیت روبرو شوید که مشکل دارید و به کمک احتیاج دارید و اکنون به آن احتیاج دارید. با مشاوری که در مورد آن کاملاً تحقیق کردهاید تماس بگیرید و آن قرار را تعیین کنید. پس از انجام این کار، مطمئن شوید که به این فرایند ادامه میدهید. نازنین لطفی مشاور و روانشناس

برای هماهنگی دریافت مشاوره در زمینه زوج درمانی و مشاوره ازدواج می توانید با شماره ۰۹۳۵۴۴۷۲۵۸۱ تماس بگیرید

منتشر شده در مشاوره فردی

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *